زنجیره تامین چیست

06 اسفند
بازدید: 6255
زنجیره تامین چیست
زنجیره تامین تمام فعالیتهای مرتبط با جریان و تبدیل کالاها از مرحله ماده خام (استخراج) تا تحویل به مصرف‌کننده نهایی و نیز جریان‌های اطلاعاتی مرتبط با آن‌ها را شامل می‌شود. به طور کلی زنجیره تامین زنجیره‌ای است که همه فعالیت‌های مرتبط با جریان کالا و تبدیل مواد، از مرحله تهیه ماده اولیه تا مرحله تحویل کالای نهایی به مصرف‌کننده، برنامه ريزي و مديريت عرضه و تقاضا، تهيه مواد، توليد و برنامه زمان‌‌بندي محصول يا خدمت، انباركردن، كنترل موجودي و توزيع، تحويل و خدمت به مشتري را شامل می‌شود.
برخی زنجیره تامین را در روابط میان خریدار و فروشنده محدود کرده‏اند،که این نگرش تنها بر عملیات خرید رده اول در یک سازمان متمرکز است. گروه دیگری دید وسیع‌تری به زنجیره تامین ‏ دارند و آن را شامل تمام سرچشمه‏های تامین‏ برای سازمان می‏دانند. با این‏ تعریف، زنجیره تامین شامل تمام تامین‏کنندگان‏ رده اول، دوم، سوم و... خواهد بود. چنین نگرشی‏ به زنجیره تامین، تنها به تحلیل شبکه تامین‏ خواهد پرداخت. دید سوم، نگرش زنجیره ارزش‏ «پورتر» است که در آن زنجیره تامین شامل تمام‏ فعالیت‌های مورد نیاز برای ارائه یک محصول یا خدمت به مشتری نهایی است. با نگرش مذکور به زنجیره تامین، توابع ساخت و توزیع به عنوان‏ بخشی از جریان کالا و خدمات به زنجیره اضافه‏ می‏شود. در واقع با این دید، زنجیره تامین شامل‏ سه حوزه تدارک، تولید و توزیع است. زنجيره‌هاي تامين در سازمان‌هاي توليدي و خدماتي وجود دارند، هرچند كه پيچيدگي زنجيره ممكن است از صنعتي به صنعت ديگر و از شركتي به شركت ديگر شديداً متغیر باشد.
زنجیره تامین شامل 5 اصل اساسی می باشد که اهمیت این موضوع را نشان می دهد. هرکدام از این موارد در مقالات به خصوص خود توضیح داده خواهند شد.
  • ارتباطات (connectivity)
  • همکاری (collaboration)
  • همگام سازی (synchronization)
  • اهرم قدرت (leverage)
  • مقیاس پذیری (scalability)